Výrobky z EMU oleja

V ponuke máme širokú paletu výrobkov ako je 100% čistý EMU olej, EMU gél a kozmetické výrobky…

O pštrosovi EMU hnedom

Informácie o Emu hnedom:
všestranne spracovateľné zviera
dlhý produkčný vek
mnohopočetné potomstvo
chov nevyžadeuje extrémne špecifiká
takmer žiadny spracovateľský odpad
zdravé a ekologické produkty

Donedávna sme Emu hnedého mohli vidieť len v zoologických záhradách. V súčasnosti je to už farmársky chované zviera aj na Slovensku, s hospodárskym využitím. Chová sa pre mäso, kožu, olej ako i ďalšie produkty – perie a vajcia. Farmársky chované zvieratá sú už v určitom domestikačnom stupni a medzi nimi rozlišujeme aj niekoľko zootechnických variet, ktoré vznikli prirodzeným výberom a v šľachtiteľskom procese. Tieto sa už oproti pôvodným zvieratám pružnejšie prispôsobujú chovateľsko-zootechnickým podmienkam, vrátane zloženia krmív a kŕmnej technike ako aj klíme. Dospelí „emáci“ nevyžadujú špeciálnu opateru. Tu sa žiada podotknúť, že zvieratám na noc, pred zimou, ktorá môže klesnúť až na -25 až -30 °C postačuje prístrešok v štýle útulku. Okrem toho potrebujú výbeh so suchým podložím. Emu dorastá v dospelosti do hmotnosti 60-70 kg a spolu s krkom a malou hlavou do výšky až 150 – 180 cm. Oblé, predĺžené telo na vysokých, tenkých, trojprstých behákoch je obrastené hustým, splývavým perím. Telesný rast býva ukončený už v prvom roku života, ale pohlavne zvieratá dospievajú až v roku druhom. Základnú jednotku tvorí chovný pár, ktorý vo farmárskom chove ponechávame spolu po celý produktívny život, v priemere 18-20 rokov. Agresia je u nich zriedkavá a málokedy orientovaná smerom k človeku.

Ak ju pozorujeme, tak je zameraná na jedince svojho druhu, a slúži na upevnenie dominancie. Na Slovensku sa Emu chová výlučne pre tuk, ktorý je žiadaný v kozmetickom, farmaceutickom priemysle a v súčasnosti je jeho veľké odbytište v Českej republike. Výskumy ukázali, že je netoxický, antibakteriálny, antimikróbny, má hlboké penetračné a silne protizápalové účinky, preto je prísadou do mnohých krémov a gélov. V Čechách ho už aj ľudoví liečitelia, chiropraktici a homeopati odporúčajú používať zvonku proti akné, ekzémom, artritíde, na spáleniny, rany gangrénového pôvodu a pre ľudí, ktorí majú chorobne suchú pokožku. V rozsiahlej záhrade pri rodinnom dome Emu hnedý aj ako bezúžitkové zviera pôsobí svojou majestátnosťou veľmi dekoratívne.

Budúci chovateľ má neraz dilemu, v akom veku si má zviera zaobstarať. Tu načim povedať – podľa kapitálu, ktorý má k dispozícii a podľa toho, kedy chce začať s reprodukciou. Samozrejme, najmenej problémov so zvieratami je, ak sú zakúpené v aktuálnom čase pred nástupom pohlavnej dospelosti. Vtedy sa dajú zvieratá najlepšie spárovať na základe exteriéru a zároveň odhadnúť aj ich budúcu úžitkovosť. Ak záujemca o chov Emu nemá voľné peniaze na kúpu starších zvierat a zároveň na liaheň, ktorú je tiež bezpodmienečne nutné vlastniť, tak sa musí orientovať na získanie mladšej kategórie. V takom prípade, ale predmetom kúpy a predaja by nemali byť kurčatá pod vekom 6-9 týždňov, pretože ich organizmus je veľmi chúlostivý, zraniteľný a málo adaptibilný na nové chovateľské podmienky. Cena za živý materiál? Tá je v súčasnosti v rovine dohody, a ja verím, že sa určite dohodneme k spokojnosti nás obidvoch. Ešte viac informácií o chove EMU nájdete na stránkach www.spusr.sk.

O mäse zo pštrosa EMU

Mäso z pštrosa EMU hnedého je:
 zdravé a výživné
červené mäso s vysokým obsahom železa a bielkovín a nízkym obsahom tuku a cholesterolu
chuť a štruktúra emu mäsa je porovnateľná s hovädzím mäsom zvierat kŕmených zelenými natívnymi krmivami
udržuje si skvelú kombináciu chuti a zdravej výživnej hodnoty, ktorú nejeden konzument ocení
charakteristikou sa blíži k extra chutnej hovädzine, avšak sú tu rozdiely: mäso je zvlášť tmavé bez typického mramorovania, tuk sa ukladá vo vrstve medzi chrbtovou svalovinou a kožou
pri správnom opracovaní sa na svalovine nenachádza takmer žiadny tuk s výnimkou vnútornej strany stiahnutej kože
emu majú zvláštne spojivové tkanivo medzi svalovinou, ktorú nazývame „šedou kožou“
pri pečení dokáže okolo svaloviny (mäsa) vytvoriť pevnú „kôru“, ktorá nie je pre konzumenta žiaduca (preto ju treba pred prípravou odstrániť)
nakoľko mäso neobsahuje veľa tuku, nevyžaduje si dlhú dobu prípravy a vysokú teplotu pri príprave varením ako niektoré iné druhy mäsa
prípravu však netreba uponáhľať
jatočný EMU vyprodukuje okolo 18 kg čistého mäsa, ktoré sa vzhľadom a chuťou podobá na hovädzinu, má však oveľa nižší obsah cholesterolu a tuku. Pri dnešnom trende zdravého stravovania sa a šíriacom sa výskyte rôznych nebezpečných chorôb iných hospodárskych zvierat ako napríklad choroba šialených kráv, slintačka a krívačka, mäso EMU sa stáva populárnejším zo dňa na deň. V racionálnej výžive sa radí pred mäso jahňacie, kuracie alebo morčacie.

Koža – aj po vypracovaní je prestúpená olejom, ktorý zabraňuje postupnému vysychaniu a lámaniu, preto ostáva dlho flexibilná a mäkká. Pre svoj nenapodobiteľný atraktívno-dekoratívny vzhľad, ktorý jej dávajú perové ložiská je žiadaná v rôznych odvetviach módneho priemyslu – na výrobu kabeliek, peňaženiek, opaskov, nohavíc obuvi a podobne.

Olej – získavaný z hrubej vrstvy podkožného tuku na chrbte, asi 6 litrov z dospelého vtáka, má hlboko penetračné schopnosti a silné protizápalové účinky. Je netoxický, antibakteriálny, antimikróbny. Má hojivé účinky pri rôznych poraneniach kože a pichnutí hmyzom. Po stáročia ho používali pôvodní obyvatelia Austrálie na liečenie celého tela a cenili si ho ako všeliek.

Vedľajšie produkty – Vajce – jeho obsah je konzumovateľný po bežných kuchynských úpravách. Škrupina o hrúbke 13-15 mm sa dá spracovať maľovaním, gravírovaním do nekonečného množstva dekoratívnych predmetov. Podobné uplatnenie majú aj pazúry, z ktorých sa vyrábajú unikátne šperky s neopísateľnou štruktúrou.

Zaujímavosti o Emu hnedom:

  • Milé, zvedavé a prítulné zvieratá.
  • Samička znáša vajcia v tmavo zelenej škrupine.
  • Na vajciach sedí samec a počas inkubácie (48-52) dní nežerie, nepije, nejaví záujem o okolie. Posledné roky sa kurčatá častejšie liahnu v inkubátore.
  • Kurčatá v mladom veku poskakujú, vyzerá to akoby tancovali